Worki pod oczami

Worki pod oczami

Pacjentki bardzo często zwracają się do mnie z poroblemem określanym zwyczajowo jako worki pod oczami. Jest to dolegliwość spowodowana wieloma czynnikami, które zwykle współistnieją.

 

Najczęściej worki pod oczami wynikają z wypuklających się przepuklin tłuszczowych. Tkanka tłuszczowa w oczodole występuje u każdego, chroni gałkę oczną przed urazami. Jednak, wraz z wiekiem, gdy wiotczeją tkanki podporowe, dodatkowo zanika tkana kostna i poszerzają się brzegi oczodołu, przepukliny tłuszczowe stają się bardzo widoczne. Jest to też predyspozycja uwarunkowana genetycznie. U niektórych osób w młodym wieku worki też bywają widoczne.

 

Kolejną częstą przyczyną worków pod oczami jest obrzęk. Tkanka podskórna powiek dolnych jest niezwykle delikatna, wiele czynników może wpływać na pogorszenie drenażu limfatycznego w tej okolicy. Gdy obrzęki powiek ewidentnie nasilają się po nocy, trzeba zwrócić uwagę na pozycję, w której śpimy. Gdy lubimy spać na boku lub na brzuchu, grawitacja oraz ucisk są przyczyną opuchniętych powiek jedno lub obustronnie. Gdy obrzęk utrzymuje się bez względu na pozycję ciała, wysiłek i nie ma związku z porą dnia, zaleca się wykluczenie metabolicznych przyczyn obrzęku. Warto zwrócić się do lekarza internisty, zbadać nerki i tarczycę.

 

Niezwykle częstą przyczyną obrzęku wokół powiek jest przebyty zabieg iniekcyjny w tej okolicy. Najczęściej jest to nieuzasadniona procedura wypełnienia doliny łez usieciowanym kwasem hialuronowym lub mezoterapia powiek nieusieciowanym kwasem hialuronowym. U większości pacjentów efekt wypełniacza pod oczami wygląda dobrze tylko w pierwszych dniach po podaniu kwasu hialuronowego do doliny łez (czyli na granicy powieki dolnej i policzka, w sąsiedztwie stoku nosa). Niestety, kwas hialuronowy, który jest substancją higroskopijną, mocno siąga wodę i rozciąga delikatną skórę powiek – tworzą się worki. Poza tym, w okolicy powiek kwas hialuronowy często migruje, np. podczas masażu twarzy. Zwykle już w pierwszych tygodniach po wypełnieniu doliny łez pacjentki dostrzegają pogorszenie wyglądu i nasilenie obrzęku.

 

Czy da się pomóc w sytuacji, gdy mamy worki pod oczami? Doradzam, aby zacząć od badania usg skóry i tkanki podskórnej twarzy i porady doświadczonego chirurga plastyka.

 

Jeśli powieki puchną, bo źle śpimy, korzystamy z gorących kąpieli i sauny – starajmy się unikać czynników nasilających obrzęk. Dodatkowo warto do codziennej rutyny wprowadzić delikatny drenaż limfatyczny oraz produkny kosmetyczne np. kremy dedykowane do powiek z problemem obrzęku. Takim kosmetykiem jest krem PUFFY eye cream firmy VITESION. Produkty dedykowane do oczu muszą przejść restrykcyjne badania, żeby były bezpieczne oraz zawierają składniki aktywne poprawiające drenaż limfatyczny, wchłanianie obrzęków oraz kodyndycję skóry. Gdy skóra powiek jest jędrna, elastyczna, wolniej się starzeje i utrzymuje prawidłowe napięcie tkanki podskórnej.

 

Gdy worki pod oczami wynikają z przyczyn anatomicznych, czyli przepuklin tłuszczowych, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest blefaroplastyka. Jednak przygotowując się do operacji powiek, warto wcześniej zadbać o kondycję skóry w tej okolicy, ujędrnić ją np. zabiegami aparaturowymi takimi jak radiofrekwencja mikroigłowa, mikronakłuwanie. Po zabiegu skóra powiek będzie się lepiej układać i zmiejsza to również ryzyko odwijania się powieki.

 

Pacjentkom, które zostały niepotrzebnie lub nieumiejętnie poddane zabiegowi estetycznemu wypełnienia doliny łez, sama operacja niestety nie rozwiąże problemu. Wówczas proces leczenia zwykle jest dłuższy, obejmuje przede wszystkim intensywną serię zabiegów aparaturowych, takich jak radiofrekwencja mikroigłowa, która poprawia syntezę kolagenu i elastyny w skórze, wzmacnia ją i ujędrnia, a także rozgrzewa depozyty kwasu hialuronowe w tkance podskórnej i przyspiesza ich rozkład. Z mojego doświadczenie rozpuszczanie kwasu hialuronowego w powiece dolnej roztworem hialuronidazy nie jest bezpiecznym i zalecanym zabiegiem. Należy pamiętać, że hialuronidaza to enzym, którego zadaniem jest „rozpuszczenie” kwasu hialuronowego, działa ona jednak destrukcyjnie nie tylko na depozyty podanego kwasu, ale również na własne, delikatne tkanki powiek. Może doprowadzić do zaników tkankowych, bliznowacenia, co zwłaszcza w okolicy powiek jest nieodwracalnym oszpeceniem.

 

Powrót do blogu